Vybavení brankáře
Brankář by měl nejenom dobře chytat a být oporou svému mužstvu ale co je také svým způsobem důležité, měl by dobře také vypadat. Každopádně jsou brankáři ve hře zvané fotbal ve své činnosti osamocení jak ve svých chybách, tak ve světlých okamžicích.
Někteří brankáři upřednostňují krásu svého vybavení na úkor účelnosti, jiní tyto kritéria prosazují opačně. V této části vás seznámíme s kompletním vybavením brankáře, které by měl mít každý brankář k dispozici nebo je alespoň mít možnost vyzkoušet zda je pro něho přínosem či naopak.
Vybavení brankáře by jsme mohli rozdělit do několika kategorií, a to dle použití, vzhledu, počasí atd. Já se ale omezím pouze na toto rozdělení dle:
-
tréninkové vybavení
-
zápasové vybavení
-
ostatní vybavení
-
rukavice
-
obuv
Je si třeba uvědomit, že brankařské vybavení nabízí bezpočet firem zabývající se prodejem a výrobou sportovního vybavení. Pro brankáře se vybavení v průběhu jeho vývoje mění a s výběrem těchto věcí, zejména v nižším věku by měl pomoci trenér brankařů nebo některý ze zkušenějších brankařů. Důvod je jediný a prostý, tyto věci nejsou levné a proto je důležité tyto věci správně investovat. Několikrát se mi mé doporučení určitého zboží osvědčilo a brankáři zejména nižšího věku, kterým jsem poradil zda si mají dané vybavení koupit, pak byli spokojeni, že peníze dobře do oblečení investovali. U dospělých brankařů je toto jednodušší neboť si obstarávají již vyzkoušené a osvědčené značky a typy oblečení ale jsou i tací, kteří se nebrání novinkám a pořád zkouší nové a nové vybavení a doslova si v této činnosti libují.
Tréninkové vybavení
Tréninkové vybavení je oblečení, rukavice a obuv pro tréninkový proces. Toto vybavení by nemělo bát zanedbáno, protože tréninkové vybavení nižší kvality do jisté míry snižuje tréninkovou výkonnost a to není určitě pro žádného brankáře žádoucí. Není určitě hezký pohled pokud brankáři chodí na trénink "otrhaní" a neustrojení. I brankář by měl dbát na nějakou kulturu oblékání a vypadat neutrálně. Nicméně toto je pouze můj osobní názor a je každého věcí jestli se s tímto názorem ztotožní.
Nyní si uvedeme některé příklady tréninkového vybavení, které považuji v současné době za stěžejní pro kvalitní trénink brankáře:
Brankařská bunda - bavlněná (mikina) a šusťáková
Brankařské kalhoty - dlouhé a krátké
Brankařský overal
Jednou z novinek posledních pár let je tzv. overal, který je vynikající variantou do jakéhokoliv počasí snad pouze s vyjímkou velmi horkých letních dní (v kombinaci s velmi dobrým terénem, na kterém trénujete). Osobně doporučuji za jakýchkoliv podmínek ale hlavně v chladných jarních, podzimních a extrémních zimních trénincích. Ochrana především zad proti prochladnutí. Nelze ale říci, že overal je samospasitelný a je třeba užít kvalitní spodní termo-prádlo popřípadě jako spodní vrstvu bavlněné triko a mikinu.
Zápasové vybavení
Prvním rozdílem mezi tréninkovým a zápasovým vybavením je ten, že je podstatně lehčí než vybavení na trénink. V zápase totiž nepředpokládáme, že budeme tak často padat na zem jako při tréninku. Toto vybavení je barevně odlišné od spoluhráčů ze stejného týmu a firmy se doslova předbíhají v barvách a jejich kombinacích aby zvýšili svoji prodejnost a díky tomu není výběr malý.
Brankařský dres, trenýrky a štulpny
Ostatní vybavení
Samostatnou kapitolou je vybavení do deště a na zimu. Toto vybavení je specifické zejména tím, že ať už v zimě nebo v dešti potřebujeme speciální vybavení, které nám usnadní chytání v brance za zhoršených podmínek. Mám na mysli zejména nákolenky, náloketníky, speciální trenýrky na tvrdý povrch atd. Zejména následující obrázek by neměl chybět ve výbavě začínajícího brankáře ale i dospělí brankáři tento druh trenýrek využívají k tréninkovému procesu, protože polstrování na kyčlích z tvrzeného polyuretanu na bocích trenýrek je velmi dobrou variantou k ochraně zdraví a předchází tak eventuelnímu zranění.
Brankařské trenýrky se speciální vycpávkou
Rukavice
Jednou z nejdůležitějších součástí výstroje brankáře - dnes se již žádný špičkový brankář neobejde bez brankařských rukavic, a zřejmě se v současnosti najde málokdo kdo se staví do branky bez tohoto vybavení. Rukavice by měly splňovat určité anatomické předpoklady aby dokonale splňovaly účel, pro který je brankáři využívají, a to zejména ochrana rukou, zabránění vyklouznutí míče, zbrzdění a zastavení míče a dokonalá přilnavost. Rukavice se také dělí na různé druhy podle počasí, ve kterém jsou použitelné a taky podle povrchu, na který ho brankář využívá. A to může být tvrdý povrch jako jsou haly, škváry starší druhy umělé trávy, a nebo měkké povrchy jako tráva, umělá tráva nové generace, písek apod. Nejběžnějším typem rukavic jsou rukavice s dlaní z přírodního latexu, jehož přilnavost je největší. Rozdíly bychom hledali pouze v tloušťce použitého latexu a z toho vyplývající ceny rukavic. Na tomto obrázku můžete vidět pouze jeden druh rukavic, nicméně je věcí každého brankáře na jaký typ rukavic je zvyklý. Rozdíly jsou hlavně ve střihu rukavic a použitého materiálu.
Obuv
Dnes je fotbalová obuv již tak dokonalým a rozšířeným sortimentem každé společnosti zabývající se výrobou sportovního zboží, že ani brankáři nemají problém s výběrem a volbou jak tomu bývalo dříve. Zejména se změnou počasí reaguje brankář danou obuví na terén aby měl zabezpečenou stabilitu a možnost rychlé reakce. Pro mokrý terén volí kolíkovou obuv s vyměnitelnými kolíky, na tvrdý a suchý terén volí tzv. lisovky a na umělou trávu lisovky nebo tarfy.