Rozbory vybraných utkání a komentáře
Vyvrcholením týdenního tréninkového procesu je pro brankáře mistrovksé utkání. Mistrovské utkání je z hlediska brankařského postu individuální záležitostí. Nejlepší varianta pro brankáře je když nastoupí jako "jednička" a hraje. Nicméně jsou i takové případy, kdy se brankář do branky na mistrovské utkání nedostane a to je na psychiku jedince velmi náročné. V těchto chvílích se projeví duševní a psychická stabilita brankáře. Samotné mistrovské utkání přináší spoustu okamžiků kdy se brankář zapojí do jednotlivých herních situací a to jestli je vyřešil dobře nebo špatně lze hodnotit pouze jediným měřítkem: padl nebo nepadl gól? I když se brankář dopustí někdy chyby nemusí to vždy znamenat branku ale potom by se měl brankář z takových situací poučit, aby je příště vyřešil lépe.
Předzápasová příprava na utkání by kromě týdenního tréninkového procesu také přípravu psychickou, která začíná večer před utkáním a pokračuje i následující den do okamžiku kdy se utkání zahájí. Cílem je připravit myšlenkový proces na utkání tak, aby byl brankář koncentrovaný po celou dobu utkání a nedopustil se chyby tím, že při utkání bude myslet na jiné podněty než na ty, které vyplývají ze hry.
Pro brankáře a hlavně jeho činnost jsou důležité jak předzápasové informace, tak informace získané po utkání, které jsou vyhodnoceny formou rozboru.
Mezi významné předzápasové informace patří:
-
informace získané o soupeři (taktika, ofenzivní a defenzivní činnost)
-
individuality v týmu soupeře
-
počasí (sucho, déšť. větrné počasí atd.) a terén (tráva přírodní nebo umělá tráva)
Informace - jsou stěžejní materiál, se kterým se pracuje při rozborech a technicko-taktické přípravě na utkání. V přípravě na utkání je nutné získat co nejvíce informací o soupeři a zejména jeho ofenzivní části (útočné standardní situace, brejkové situace, způsob vedení útoků atd., protože útočné fázi bude brankář při utkání čelit. "Jsem osobně přesvědčen, že technicko - taktická příprava u brankáře může výrazně ovlivnit jeho vystupování v zápase a také ovlivnit jeho postoj k utkání specifickým způsobem".
Co se týče vlastního vyhodnocení utkání, ať už dopadne úspěšně nebo neúspěšně, doporučuji vyhodnocovat až po utkání a to nejlépe v začátku tréninkového týdne (pondělí nebo úterý). V druhé polovině týdne by jsme se měli spíše věnovat nadcházejícímu víkendovému utkání a seznamováním se získanými informacemi.
Forma - kterou by jsme měli rozbor utkání podávat je rozličná. Osobně se přikláním k video-rozboru, protože si na něm brankář může nejlépe ujasnit chyby, kterých se dopustil a snáze se vysvětluje trenérovi kdy a kde vznikla chyba. Ale nejenom k ukázání chyb by měl sloužit video-rozbor, je třeba i zvýraznit dobré zákroky popřípadě taktické postavení a podobně. Nicméně ne každý má možnost mít videozáznam z utkání, a proto jsou určitě na jakýchkoliv úrovních kreslená forma doplněná o informace z utkání.
Ať už je příprava v tréninku jákákoliv je zřejmé, že cílem utkání je vitězství. Nejlepší výhra je taková, která je podpořena kvalitnám výkonem v bráně a brankář samotný má ze sebe radost jako Iker Casillas na následujícím obrázku.
Názory v tom jestli je dobré chytat mistrovský zápas nebo raději trénovat na vysoké úrovní (např. 1. nebo 2. liga) ale nechytat mistrovské utkání. Můj osobní názor je takový, že je lepší chytat i nižší třídu než jenom trénovat a nemít zápasové vytížení. Zápas je totiž jedinečný co se týká psychické náročnosti na brankáře. Pro brankáře není ani dobré pokud se pravidelně střídá se svým kolegou, protože zápasový rytmus není pravidelný a proto se brankář nemůže dostat do zápasové vytíženosti.