DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 07.11.2011 10:27:40 

www.goalie.wbs.cz

Rady a tipy

20.3.2008 Trénink brankáře - literatura a jiné zdroje

Jako hlavní inspiraci při brankařském tréninku slouží vlastní zkušenosti a také dostupná literatura a jiná média, která popisují systematiku brankařského tréninku. Zdroje by se daly rozdělit na tuzemské a zahraniční. Mezi významné tuzemské zdroje brankařských tréninků patří: Trénink brankáře (Ivo Viktor) - kniha, Trénink brankáře - práce dolních končetin (Gigasport) - DVD, video, Brankařská škola Františka Schmuckera - video. Všechny tyto zdroje jsou v Českém jazyce a jsou poměrně dobře zpracované. Nejhůře si v těchto zdrojích stojí kniha Ivo Viktora, protože v dnešní době nákresy už nestačí. Kniha vyšla v roce 1997 a je poměrně zastaralá. Pro ideální představu je zdroj typu DVD nebo video, nicméně to co je ještě více než tyto záznamy je trénink pod vedením trenéra, který brankářům rozumí. BTrénink brankáře - práce dolních končetin se zaměřuje na mládežnické a seniorské kategorie a při troše citlivosti je i vhodným zdrojem pro ty nejnižší věkové kategorie. Brankařská škola Františka Schmuckera je orientována spíše na mládežnické kategorie a je na svoji dobu velmi dobře zpracovaná.

Zahraničních zdrojů je nepoměrně více a jsou co se týče brankařských tréninků propracovanější a také bohatší na nápady jak speciální trénink brankářů vést. První zdroj, se kterým jsem se mohl setkat byl Torwart Training - Andy Kopke, která se specializuje na trénink dospělých a je velmi dobře natočená ačkoliv je asi 15 let stará. The Art of Goalkeeping - UEFA je výběrové DVD, které ukazuje různé herní situace a také jejich řešení v seniorských soutěžích na mezinárodní úrovni. Myslím si, že tento přístup je absolutně nejlepší, protože brankařský trénink by měl vést k řešení herních situací a ne k nesmyslnému běhání od tyčky k tyčce a nakonec chycením míče! Brankařský trénink K. Linderberger je materiál, který věnuje pozornost hlavně obratnosti v kategorii mládež a senioři. L´Entrainement Technique du Gardien de But (Francie) je vynikající materiál pro mládežnické kategorie žáků až dorost. Věnuje se rychlosti a orinetaci v brance. L´attacco alla palla (Itálie) je snad poslední dostupný materiál z roku 2007 o italském způsobu tréninku. Zaměření mládež a senioři za ukázky vynikajících brankařů Serie A.

Zdrojů pro specializovaný brankařský trénink je opravdu hodně. Je důležité si uvědomit co od těchto materiálů očekávate a jestli jdete správnou cestou.


18.3.2008 Chrániče kolen a loktů rie

Nedávno byl uveřejněn článek týkající se ochrany kyčlí. Tento článek se věnuje chráničům kolen a loktů. Nejprve se budeme věnovat kolenu, které je jedním z nejsložitějších útvarů v lidském tělě. Spojuje stehenní kost, holenní kost a nejvetší sezamskou kost těla čéšku. Umožňuje pohyb dolní části nohy a tím chůzi. Kolenní kloub se skládá v horní části z kloubní plochy stehenní kosti (femuru), která ve formě dvou výběžků (kondylů) působí jako dvojitá hlavice kloubu, ve spodní části pak z kloubní plochy holenní kosti, která tvoří mělkou dvojitou kloubní jamku. Tvar a stabilita kloubní jamky je doplněna dvěma postranními poloměsíčitými chrupavčitými útvary - menisky (vnitřním - mediálním a vnějším - laterálním).

Vzhledem k tomu, že koleno je téměř výhradně tvořeno kostí, kromě křížových a postranních vazů, tak je jeho ochrana stejně důležitá jako u kyčlí. Pokud jsou terény měkké, pokud se jedná o umělou trávu 3. generace,  tak postačí při chytání chránič na teplákách nebo kombinéze, protože pády na měkkou zem nejsou tak bolestivé. Naopak pokud je velmi sucho a terén v brance je výjimečně tvrdý je potřeba užívat ochranných prostředků jakou jsou nákolenky. Dnešní thr se sportovním zbožím nabízí řadu typů nakolenek a jakákoliv ochrana je lepší než žádná. Následující obrázky vám umožní udělat představu o kolenním kloubu a také o typu nákolenek, které by jste mohli mít pokud by jste se potýkali s ochranou kolenního kloubu.

     ¨

Loketní kloub je součást horních končetin.  Kloub je složený ze tří  kostí: pažní, loketní  a  vřetenní. Mezi jednotlivými  kostmi  vznikají  tři  koubní  spoje: kladkový  kloub (humerus + ulna), kulový kloub (humerus + radius) a  kloub  kolový (radius + ul­na). Cel­kově je pouzdro dost slabé, zvláště na přední  ploše, kde  se  při  ohnutí skládá  v  příčné  řasy  a  na   zadní straně - nad fossa olecrani, kde je   chráněno  úponovou  šlachou  trojhlavého  pažního svalu. Při chytání je loketní kloub a ramenní kloub namáhán zejména v odezvě k horní polovině našeho těle a slouží jako absorbující místa dopadů při skocích a pádech na míč. Ochrana loktů je podobná jako u kolenou. Je potřeba vybírat tak, aby náloketky seděly pohodlně na loktech a nezpůsobovali neprokrvení paže.

  


 

17.3.2008 Tejpování

Zpevňování kloubů, tedy tejping, je v poslední době velmi rozšířené, ale ne všichni tuto metodu uznávají. Uvedená technika je jednou z mnoha modifikací těchto lepících obvazů. Nejlepší ochranou kloubu před poraněním jsou dobře  trénované svaly, správná koordinace proti sobě působících skupin svalů a pevné, neuvolněné svaly. I přes tyto předpoklady však dochází  k takovým polohám a posunu kostí, že klouby jsou namáhány nad snesitelnou mez a vzniká buď zjevné nebo i pouhým okem neviditelné poranění. Vazy se hojí vazivovou jizvou, která je pevná, snáze se opětovně poraní a tak se prodlužují. Volné vazy umožňují rozsahem neobvyklý a nežádoucí pohyb, dochází pak k opotřebování chrupavek a dalším degenerativním změnám, které se projeví po letech artrózou. Elastická bandáž nezabrání poranění v krajních polohách, při krátkodobém výpadku ochranné funkce svalů. K těmto stavům nejčastěji dochází při nedostatečném rozcvičení, únavě nebo nezvládnutém pohybu. Další nevýhodnou  této bandáže je snížené prokrvení končetiny i samotného kloubu. Velmi důležitá je tejpovací páska s optimální šířkou. Protože se jedná o cenově náročný doplněk ke sportu je potřeba dobře vybírat jako kvalitu pásky a také kterou šířku si vybereme. Pro tejpování prstů a malých částí postači páska šíře 2 cm. Naopak pro velké svalové uzly jako klíční kost, kyčel nebo koleno je dobré tejpovat šířkou 5 cm.

Výhody tejpování:

  • mechanická pevnost a schopnost ochránit vaz  a kloub před poraněním 
  • neomezuje krevní oběh a normální pohyb

Nevýhody tejpování:

  • páska je na jedno použití

  • přikládání pásek je náročnější a může je využívat jen člověk školený, poučený

  • cenová náročnost (z tohoto důvodu se někdy využívají i kobercové pásky, které však mohou dráždit pokožku)

Vynikájící zdroj informací jak správně tejpovat naleznete na následujícím odkazu:

Zdroj: http://www.basketfanclub.cz/Zdrav%C3%AD/Taping/tejp1.htm

 


 13.3.2008 Jak chránit kyčle

Jedním z nejcitlivějších míst na těle brankáře jsou kolena, lokty, záda a hlavně kyčle. Místo, které je namáháno nejvíce ze všech je kyčel a koleno, protože to jsou váhonosné klouby. Kyčle absorbují většinu nárazů po skocích a kolíbkách brankáře do stran. Proto je nutné něco o kyčlích vědět a je jim věnovat pořebnou ochranu. Zranění kyčlí je velmi bolestivé. Pouhá naraženina si někdy vyžádá i nutnost berlí aby se pohybovému aparátu ulevilo po dobu léčení. Pokud je kyčel poraněná, tak by se měla jako první pomoc obvázat jak je uvedeno na prvním obrázku. Nicméně lepší než jakákoliv léčba je vůbec se k ní nedostat. Pokud budeme dbát na ochranu váhonosných kloubů, tak si ulevíme od bolestí i ve stáří. Tyto klouby nepotřebujeme jenom k fotbalu jako takovému ale využíváme je i v normálním životě. Uvádím tady některé ochranné pomůcky, které by vám měly pomoci kyčle dostatečně ochránit. Mezi výrobky, kterých je na trhu poměrně hodně ale málo nacházíme speciální ochranné sportovní vybavení. Je potrřeba rozlišit vybavení na utkání nebo na trénink. Protože trénink je pohybově náročnější na všechny partie, tak je jim třeba věnovat více pozornosti než v mistrovkém utkání. V mistrovském utkání nespadnete ani neskočíte tolikrát jako v tréninku a tak by vám měly postačit klasické brankařské krátké kalhoty s měkou vycpávkou na měkký povrch jako např. přírodní trávu. Pokud ale budete řešit ochranu kyčlí při tréninku nebo na tvrdém povrchu už vám tyto lehké brankařské kalhoty stačit nebudou. S vývojem nových materiálů jde dopředu i vývoj krátkých kalhot, které jsou se speciálními vycpávkami dodávány jako brankařské trenky. Jako jedna s prvních firem, která začaly tyto trenky dodávat byla švédská firma Rehband. Osobně jsem tyto kalhoty zobrazené na druhém obrázku vyzkoušel a jsou z velmi kvalitního neoprenu vyztužené na kdyčlích speciální vycpávkou absorbující nárazy. Další firma, která se tímto speciálním oblečením zabývá je firma Jadberg. Její typy trenek pro letní a zimní období jsou zobrazeny na  posledních dvou obrázcích.